شاید آشنایی با دوره TESOL برای خیلی از زبان آموزان و مدرسین زبان انگلیسی جالب باشه. ما این پست از بلاگ پارس دانا رو به پیشنهاد یکی از مخاطبین عزیزمون که مدرس زبان هستن آماده کردیم و امیدواریم اطلاعات خوبی ازش به دست بیارید.

دوره TESOL یا Teaching English to Speakers of Other Languages که در ایران بهش می گن تیسول، یک دوره آموزشی برای تربیت مدرسین زبان، برای آموزش زبان انگلیسی به غیرانگلیسی زبانها است.

در ادامه درباره این دوره بیشتر توضیح میدم. اما قبلش ممکنه این سوال براتون پیش بیاد که تفاوت این دوره با دوره TEFL چی هست.

تفاوت TESOL و TEFL

TEFL یا Teaching English as a Foreign Language برای افرادی طراحی شده که قصد دارن به یک کشور غیر انگلیسی زبان سفر کنن و در اونجا (یا حتی در خود ایران) انگلیسی تدریس کنن.

در اینجا، هدف از آموزش زبان انگلیسی، آموزش اون به عنوان یک موضوع آکادمیک مثل علوم یا تاریخ هست. یعنی درواقع چیزی شبیه رشته زبان انگلیسی در دانشگاه های ایران.

در اینجا باید به زبان آموزها گرامر، لغت، ریدینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ برای مقاصد آکادمیک آموزش داده بشه.

اما TESOL به افرادی پیشنهاد میشه که قصد دارد به یک کشور انگلیسی زبان سفر کنن و در اونجا (یا حتی در خود ایران) به غیر انگلیسی زبانها، انگلیسی روزانه و برقراری ارتباط به زبان انگلیسی رو یاد بدن.

در اینجا، هدف زبان آموز یادگیری مکالمه های مورد نیاز برای موقعیت‌های مختلف مثل خرید، رستوران رفتن و … است.

با وجود این تفاوت‌ ها، بین این اهداف دو دوره همپوشانی وجود داره. چون حتی افرادی که به دنبال یادگیری زبان آکادمیک هستند هم نیاز به برقراری ارتباطات روزانه و مکالمات ساده دارن.

انواع گواهینامه دوره TESOL

پس از گذروندن این دوره، به شما یک مدرک معتبر بین المللی ارائه خواهد شد. اما مدارک یا همون گواهی های TESOL انواع مختلفی دارن.

  • گواهی TESOL: Core Certificate Program یک برنامه 140 ساعته هست که برای زبان آموزان یک آموزش پایه در زمینه مهارتهای زبان انگلیسی فراهم می‌کنه.
  • گواهی TESOL Certificate: Advanced Practitioner مربوط به دوره پیشرفته هست که می تونه شما رو برای رهبری و مدیریت در یک سازمان آماده کنه.
  • گواهی ELT Leadership Management Certificate Program برای افرادی مناسبه که در حال حاضر رهبر یا مدیر سازمانی هستن یا می‌خوان به این رتبه برسن.
  • گواهی Leadership Development Certificate Program که یک برنامه 4 هفته ای آنلاین برای افرادی هست که می خوان رهبری مؤسسات بین المللی TESOL رو به عهده بگیرن.
  • گواهی Principles and Practices of Online Teaching Certificate Program به شما کمک می کنه تا خودتون بتونید دوره های آنلاین رو طراحی کنید. این دوره سه کلاس داره که هر کدوم 6 هفته طول می کشه.

شما براساس نیاز باید در دوره مناسب شرکت کنید. اما اگر انتخاب یا دسترسی به این دوره ها براتون سوال برانگیزه، ادامه مطلب رو با ما همراه باشید.

سایت TESOL

سایت Tesol.org سایت رسمی درباره رویدادهای مربوط به TESOL هست. از طریق این سایت می تونید به کتاب ها، ژورنال ها و روزنامه‌ های مربوط به TESOL دسترسی داشته باشید. در انجمن های مربوط به TESOL عضو بشید، در دوره های آنلاین، سمینارها و کارگاه های اون شرکت کنید و در این سایت به دنبال فرصت های شغلی مناسب بگردید. همه اطلاعات لازم برای انواع گواهی های TESOL و دوره های اونها در این سایت وجود داره.

ژورنال علمی TESOL

TESOL Journal یک ژورنال علمی هست که توسط Wiley Online Library منتشر میشه. و هدف اون انتشار جدیدترین مقالات و پژوهش های علمی درباره تئوری های آموزشی و روش های زبان آموزی جدید پیرامون دوره TESOL منتشر می کنه. اگر اهل پیگیری مطالب علمی به روز در زمینه تخصصی خودتون هستید می تونید از مقالات این ژورنال استفاده کنید.

TESOL در ایران

قطعاً شما دنبال جایی هستید که در ایران این دوره رو بگذرونید و مدرک بین المللی اون رو دریافت کنید. مهمترین عاملی که باید برای انتخاب مؤسسه آموزشی در نظر بگیرید این هست که مؤسسه صادر کننده مدرک و مؤسسه تأیید کننده مدرک باید معتبر باشن.

در این قسمت هیچگونه هدف تبلیغاتی وجود ندارد. یکی از مؤسساتی که دوره های TESOL رو برگزار می کنه، مجتمع فنی تهران هست. در این مؤسسه شما رو برای انتخاب دوره و گواهی مناسب راهنمایی می کنن. دوره TESOL مجتمع فنی تهران در سطح دیپلما و شامل 180 ساعت آموزش حضوری و غیرحضوری هست و سه بخش اصلی داره: 1- کلاس حضوری 2- بخش فعالیت های عملی 3- بخش مقاله نویسی

در حال حاضر هزینه این دوره در این مؤسسه 5 میلیون تومان است. اما برای ثبت نام در این دوره پیش نیازهایی مانند نمره آزمون زبان نیاز هست. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه ثبت نام، پیش نیازها، جزئیات دوره، روش برگزاری امتحان پایان دوره و صدور گواهی به سایت مجتمع فنی تهران مراجعه کنید.

حرف آخر

از اوجایی که با گذروندن دوره TESOL به شما یک مدرک بین المللی داده می شه، می تونید از اون به عنوان یک فرصت مناسب برای پیدا کردن کار در خارج از کشور استفاده کنید. البته یادتون باشه که برای ورود به این دوره، زبان شما باید حداقل در سطح متوسط باشه.

برچسب‌ها:,

Leave a Reply