گپ یر (gap year) رو می شه اینطوری تعریف کرد: یک فاصله یک ساله قبل یا بعد از کالج/ دانشگاه که طی اون دانش آموزها به جای رفتن به مدرسه یا دانشگاه، فعالیتهای مفید مختلفی مثل سفر رفتن یا کار رو تجربه می کنن.

این فاصله یک ساله به دانش آموزها کمک می کنه که از نظر فکری رشد کنن و بهتر بتونن برای آینده تصمیم بگیرن. خب این کاملاً برعکس ایرانه که می گن بلافاصله از مدرسه باید بری دانشگاه.

به نظر من هر دانش آموزی، بعد از تموم شدن دبیرستان، حق داره به خودش فرصت بده و ببینه واقعاً به چه چیزی علاقه داره. مثلاً دانش آموزان خارجی توی این یک سال، فعالیت های مربوط به علاقه خودشون رو انجام میدن. اگر می خوان وارد دانشگاه هنر بشن، میرن کارهای هنری انجام می دن. اگر می خوان رشته تربیت بدنی رو دنبال کنن، وارد تیم های ورزشی می شن. یا اگر می خوان با فرهنگهای دیگه آشنا بشن، سفر میرن.

این فعالیتها به بلوغ فکری اونها پیش از ورود به دانشگاه (اگر دانش آموز هستن) یا پیش از ورود به محیط کار در جامعه (اگر دانشجو هستن) کمک می کنه.

گپ یر از چه زمانی رایج شد؟

توی دهه 60 میلادی که فرزندان نسل درگیر جنگ جهانی از اوضاع روز خوشحال نبودن و می خواستن از جدیت حاصل از جنگ دور بشن، تصمیم گرفتن که به سفر برن و با فرهنگ های جدید آشنا بشن تا از جنگ احتمالی بعدی پیش گیری بشه.

این کار کم کم باعث شکل گیری و گسترش صنعت گپ یر (gap year industry) شد که در اون مثلاً شرکت های مسافرتی، برنامه های جالبی رو برای جهانگردی فارغ التحصیل ها ترتیب می دن.

در حال حاضر سازمان گپ یر به نام Dynamy در ماساچوست تأسیس شده که هدف اون آموزش اعتماد به نفس به جوانان و آماده کردن اونها برای ایفاء نقش در جامعه است.

گپ یر (gap year) در کشورهای مختلف

در کنار فواید خیلی زیادی که گپ یر داره، باز هم عده زیادی نگران طولانی شدن این مدت و فاصله گرفتن دانش آموزها از تحصیلات آکادمیک هستن. به همین دلیل، کشورهای مختلف سیاست های مختلفی در این زمینه دارن. مثلاً ممکنه به دانش آموزانی که دستاوردهای بهتری دارن اجازه این کار داده بشه، یا بعضی از کشورها هم به طور مشخص برنامه های تبادل دانش آموزان رو تنظیم می کنن. مثلاً یک دانش آموزان هلندی و یک دانش آموز دانمارکی به مدت یک سال جای خودشون رو با هم عوض می کنن. یا در ژاپن طی این یک سال دانش آموزها دوره کارآموزی رو میگذرونن.

سؤال اساسی

اگر شما در ایران چنین فرصتی رو داشتید، این یک سال رو چه طور میگذروندید و چه فعالیتی انجام میدادید؟ سفر، کارآموزی، ورزش یا چه کار ممکن دیگه ای؟

می تونید همینجا کامنت بگذارید یا در قسمت تماس با ما پیام بفرستید.

برچسب‌ها:, ,

Leave a Reply