تلفظ انگلیسی صحیح، یکی از اساسی ترین بخش‌های زبان هست که تأثیر قابل توجهی روی لهجه شما و در نتیجه کیفیت مکالمه شما داره.

تا حالا شده در حال انگلیسی حرف زدن باشید ولی طرف مقابل که انگلیسی زبانه، یا انگلیسی اون از شما بهتره، متوجه صحبت ‌های شما نشه؟

برای اینکه تلفظ انگلیسی خودتون رو اصلاح کنید نیازی به یک دوره تخصصی و پیشرفته ندارید.

بعضی از استادها هستند که ریز به ریز درباره حالت زبان و دهان و منشأ صداها میان باهاتون کار می ‌کنن تا تلفظ انگلیسی شما رو اصلاح کنن. لطفاً وقت خودتون رو با این افراد تلف نکنید!

تنها کاری که باید بکنید اینه که روی خودتون تمرکز کنید و همیشه تمرین داشته باشید. می ‌تونید از روش ‌هایی که توی این مقاله می‌ گم برای اصلاح تلفظ انگلیسی خودتون استفاده کنید.

1- ضبط صدا

بهترین روشی که می ‌تونید به کار ببرید، ضبط کردن صدای خودتون و گوش دادن به اونه. شما با این کار، ایرادات تلفظ خودتون رو پیدا و اصلاح می ‌کنید.

اما برای این کار باید یک معیار سنجش داشته باشید. وگرنه از کجا متوجه می شید که کدوم تلفظ اشتباهه و درستش چیه؟

شما باید یک فیلم یا فایل صوتی به همراه متن اون داشته باشید. از روی متن اون فیلم یا پادکست بخونید و صدای خودتون رو ضبط کنید.

بعد شروع کنید و به صورت تکه تکه، یک بخش از فیلم یا پادکست و بعد از اون، همون بخش از صدای ضبط شده خودتون رو گوش بدید.

اول به روش تلفظ حروف خاص مثل V و W یا R توجه کنید. بعد به تلفظ حروف صدادار و بی صدا در کلمات توجه کنید. در نهایت سعی کنید جمله ها و حالت بیانشون رو یاد بگیرید.

2- تفاوت لهجه ها

توی مقاله لهجه انگلیسی خود ار در 5 مرحله اصلاح کنید، به تفاوت موجود در بین لهجه ‌های مختلف بر اساس کشورها و اهمیت انتخاب یک لهجه برای یادگیری صحبت کردیم.

یک کلمه ممکنه در دو لهجه آمریکایی یا بریتانیایی به دو شکل متفاوت استفاده شه. یا حتی کلماتی در هر کدوم از این لهجه ها رایج هست که در لهجه دیگه اون رو به کار نمی ‌برن.

پس توجه داشته باشید که زبان انگلیسی رو برپایه یک لهجه یاد بگیرید. اگه تلفظ‌ های شما ترکیبی از دو لهجه باشه، ممکنه مخاطب متوجه نشه.

مثلاً فارسی رو به صورت ترکیبی از لهجه‌ های ترکی و گیلکی حرف بزنید اصلاً قشنگه یا کسی متوجه می شه؟

پس از خودتون بپرسید که چه لهجه ای رو می‌ خواید یاد بگیرید.

آمریکایی به خاطر دیدن فیلم‌ ها و برنامه ‌های تلویزیونی آمریکایی یا آزمون تافل؟

بریتانیایی برای اینکه می ‌خواین به انگلستان سفر کنید یا برای آزمون آیلتس بهش نیاز دارید؟

یا لهجه خنثی می‌ خواین؟ این لهجه تو دنیا از همه رایج تره. نه لهجه بریتانیاییه نه آمریکایی. فقط ساده، روان و قابل فهمه و بیشتر برای افرادی که ارتباطات بین المللی دارن مناسبه.

3- توجه زیاد و دقیق به تلفظ انگلیسی زبان‌ ها

نکته اصلی برای اصلاح تلفظ، تمرین زیاده. توی مقالات مختلف وبلاگ پارس دانا بارها گفتم که شما باید سعی کنید دوستان انگلیسی زبان پیدا کنید یا به هر روشی که شده، با دیدن فیلم و شنیدن پادکست، خودتون رو توی محیط قرار بدید.

خوندن گرامر یا مکالمه از روی کتاب یا پست های اینستاگرامی زمانی می‌ تونه به شما کمک کنه که در عمل از اونها استفاده کنید.

تا می تونید فیلم ببینید. البته نه فقط فیلم سینمایی، بلکه یوتیوب بهترین جایی هست  که پر از انواع و اقسام فیلم ها است.

خوب به تلفظ ها دقت کنید. البته، وقتی زیاد به این فیلم‌ ها نگاه کنید، چون انگلیسی واقعی هستن، به مرور زبان تلفظ ها و لهجه به صورت ناخودآگاه توی ذهنتون ثبت می ‌شن. فقط کافیه خودتون به حرف بیاید و اونچه رو که ذهنتون به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه یاد گرفته به کار ببرید.

حرف آخر

یاد گرفتن تلفظ و لهجه کاری هست که باید براش وقت بذارید ولی نهایتاً تفاوت شما با بقیه رو نشون می ‌ده. سعی کنید تا می ‌تونید تمرین کنید. اصلاً اصلاً اصلاً خجالت نکشید و تا می ‌تونید توی خونه و هر جا که تونستید با صدای بلند انگلیسی حرف بزنید، نه فقط توی ذهنتون.

دنیا پر از آدم های عجیب و غریبه که حرف های بی ربطشون رو بلند می‌ گن و خجالت نمی‌ کشن. شما هم از بلند حرف زدن و گفتن حرف های ارزشمند نترسید.

راستی دوره مکالمه انگلیسی پایه پارس دانا به صورت آنلاین و رایگان در اینستاگرام پارس دانا در حال اجرا هست. جا نمونید!

برچسب‌ها:,

Leave a Reply