یادگیری زبان انگلیسی یاهر زبان دیگه ای با توجه به حجم زیاد کلمات، گرامر و … می تونه سخت باشه. برای همین یادگیری زبان رو معمولاً به سطوح مختلف تقسیم می کنن. اما خیلی وقتها ممکنه پیش بیاد که زبان آموزها در سطح متوسط زبان انگلیسی گیر بیفتن و نتونن زبانشون رو به سطح پیشرفته ارتقاء بدن. برای همین توی ازن مطلب قراره بگم چه طور از این مسئله نجات پیدا کنید.

اول اجازه بدید دو تا دلیل برای گیر افتادن در یک سطح زبان انگلیسی رو بهتون بگم:

1- به پلاتو طبیعی مسیر رسیدید

اگر یاد گرفتن زبان رو به صورت یک منحنی تصور کنیم، وقتی تازه اول راه هستید و یادگیری رو شروع کردید، مطالب زیادی رو یاد میگیرید و این یعنی شیب نمودار شما زیاده با سرعت دارید به سطح های بالا می رسید. اما هرچه پیشرفت می کنید، تعداد مطالب جدیدی که یاد میگرید کمتر میشه و کم کم نمودار شما مسطح میشه. اما اگه روش یادگیریتون تو این مرحله درست باشه، یادگیری عمیقتر، محکمتر و حرفه ای تر خواهد بود.

2- تمرین کردن رو متوقف می کنید

تو این مرحله شما چون زبانتون خیلی خوب شده، هر تمرینی که تو کتاب هست رو کامل می کنید و میرید سراغ بعدی. درحالیکه شما باید به خودتون فرصت بدید و اون تمرین یا مطلب جدیدی که یاد گرفتید رو در زندگی به کار ببرید و در واقع یادگیری رو عمیقتر کنید.

حالا چه طوری باید از این تله هایی که توش گیر افتادیم نجاد پیدا کنیم و از سطح متوسط بریم به پیشرفته؟

1- کلمات رو فقط حفظ نکنی، بلکه از اونها استفاده کنید.

2- از تلفظ کلمات سطحی عبور نکنید و سعی کنید اونها رو رعایت کنید.

3- مطالب جدید که یاد گرفتید رو با مطالب قبلی ترکیب کنید تا یادگیری عمیقتر بشه.

4- مطالب جدید رو به طور منظم مرور کنید.

حالا چند تا روش کاربردی برای عمیقتر شدن یادگیری بهتون پیشنهاد می دم:

1- یک بریده روزنامه یا خبر انگلیسی بخونید و ببینید چه گرامر یا لغت جدید توی اون پیدا می کنید. بعد وقت بذارید و ببینید می تونید خودتون به روش مشابه از اون گرامر یا لغت استفاده کنید؟

2- سرچ کنید. کلمات جدید رو سرچ کنید و ببینید این کلمات در ترکیب با چه کلمات دیگری یا به طو کلی به چه شکلی در جملات به کار میرن؟

3- یکی دو تا جمله از یک کتاب رو انتخاب کنید و از دیدگاه تلفظ به اونها توجه کنید و سعی کنید تلفظ درست کلمات اون رو یاد بگیرید.

4- یک مکالمه فرضی بسازید و از کلمات و جملاتی که یاد گرفتید استفاده کنید (این روش واقعاً جواب میده!)

5- چند دقیقه به اخبار انگلیسی گوش بدید و ببینید که گرامر یا لغت جدیدی که یاد گرفتید رو در اون پیدا می کنید؟ یا چیز جدیدی برای یادگیری در اون خبر پیدا میشه؟

جمع بندی

وقتی به سطوح بالاتر زبان انگلیسی میرید، به خودی خود دامنه مطالب جدید و سرعت یادگیری کمتر میشه. در اینجا شما باید روش یادگیریتون رو اصلاح کنید و سطح کنید مطالب رو عمیقتر یاد بگیرید.

اینستاگرام پارس دانا

کانال آپارات پارس دانا

Leave a Reply