گرچه استعداد و تلاش دو عامل اصلی یادگیری زبان هستن، اما عادت های خوب و بد ما در یادگیری زبان انگلیسی هستن که موفقیت ما رو تضمین یا نابود می کنن.

در این مطلب چند تا عادت بد رو بهتون می گم که باید ازشون دوری کنید و گرنه نمی تونید زبان رو به خوبی یاد بگیرید.

1- حواس پرتی

همش با صدای نوتیفیکیشن گوشی حواستون پرت میشه و بعدش دو ساعت الکی تو اینستاگرام می چرخید؟

موقع یادگیری زبان باید در مکان و زمان حضور کامل و متمرکزی داشته باشید. باید کاملاً به مطلبی که می خونید یا می شنوید توجه کنید تا بتونید نکات رو متوجه بشید و به خاطر بسپرید.

2- حرف زدن و خیال پردازی

اگر اهل این هستین که مدام درباره اهدافتون خیال پردازی کنید و حرف بزنید، خطر در کمین شماست!

آدم با حرف به هیچ جایی نمیرسه، بلکه باید برای رسیدن به هدفهاتون قدم بردارید. پس اگه می خواین زبان یاد بگیرید، به جای اینکه بگید “اگه زبان یاد بگیرم میرم خارج و …” شروع کنید به یادگیری و به تلاشتون ادامه بدید.

3- دوست بد

وقتتون رو با دوستای بی خصیت میگذرونید! اون دوستی خوبه که مثل شما هدف داشته باشه و بتونید به رشد هم کمک کنید.

این مسئله تو همه جوانب زندگی کاربرد داره. برای یادگیری زبان هم دوستی رو پیدا کنید که به اندازه شما یا شاید بیشتر تمایل داره که یاد بگیره.

4- منفی بافی

اینکه همش به خودتون بگید که وای چرا یاد نمی گیرم، چرا زبان اینقدر سخته، هیچ کمکی بهتون نمی کنه.

به جای این بهتره که برای خودتون هدف گذاری کنید و با برنامه ریزی حرکت کنید. با این کار می تونید میزان پیشرفتتون رو بررسی کنید.

چرا زبان انگلیسی من پیشرفت نمی کند؟

5- تنبلی

اگه کار رو شروع کنی مغزت گرم میشه و اگر ادامه بدی کار انجام میشه! همیشه وقتی می خوایم کاری رو شروع کنیم تنبلی میاد سراغمون ولی من یک کلک برای این کار دارم.

مثلاً یادمه وقتی می خواستم پروپوزال بنویسم، گفتم امروز فقط اسم و فامیلم رو توی فرم می نویسم، و همین باعث شد شروع کنم و ادامه بدم.

این کلک یادتون باشه. اگه تنبلیتون میاد زبان تمرین کنید، بگید امروز فقط میرم بالای کاغذ می نویسم این د نیم آو گاد! بعد اسمتون رو بنویسید، بعد تمرین اول رو و ادامه بدید تا کار انجام بشه!

6- خوب گوش نمی دید

تقویت مهارت شنیداری بخش خیلی مهمی در یادگیری زبان هست و باید هر جور شده این بخش رو تقویت کنید.

از هرجا شده انگلیسی بشنوید، فیلم، موسیقی، کلیپ های اینستاگرام، فیلم های یوتیوب و … . علاوه بر این، به راهنمایی دیگران برای یادگیری زبان هم خوب گوش بدید!

7- کنجکاو نیستید

بدترین حالت یادگیری اینه که همش منتظر باشید یکی بهتون مطالب آموزشی برسونه. مثلاً برید صدتا پیج اینستاگرام رو دنبال کنید و یک میلیون پست ذخیره کنید ولی هیچوقت استفاده نکنید.

می دونید چرا این کار فایده نداره؟ چون با علاقه و اشتیاق و به صورت فعالانه نمیرید دنبال یادگیری.

شما باید برای یادگیری مطالب جدید کنجکاو باشید، همه جا دنبال این باشید که چه طوری بهتر یاد بگیرید، یا از تمام منابعی که در دسترستون هست درست استفاده کنید.

8- تسلیم شدن

به قول توماس ادیسون، مطمئن ترین راه برای موفقیت اینه که فقط یک بار دیگه تلاش کنید. اما این نکته رو هم در نظر داشته باشید که اگه همیشه از همون مسیر تکراری برید، به همون مقصد تکراری می رسید، پس همیشه اشتباهاتون رو پیدا و اصلاح کنید.

امیدوارم شما این عادت های بد در یادگیری زبان رو نداشته باشید، یا اگر دارید، بتونید اصلاحشون کنید تا به اهدافتون برسید.

کانال آپارات پارس دانا

اینستاگرام پارس دانا

Leave a Reply