دامنه لغات انگلیسی گسترده، در کنار گرامر، تکنیک‌های مکالمه و … یکی از ابزارهای مهم برای موفقیت در زبان انگلیسی هست. دامنه لغات گسترده می تونه به شما کمک کنه که خیلی راحتتر منظورتون رو با کلمات درست بیان کنید.

گسترش دامنه لغات انگلیسی یکی از راحتترین راهها برای تقویت نوشتار و گفتار شما است.

ما اینجا 25 راهکار مؤثر برای گسترش دامنه لغات انگلیسی رو به شما معرفی می کنیم.

اگر می خواین بدونین چند کلمه انگلیسی باید بلد باشید، مقاله “چند کلمه انگلیسی باید بلد باشم تا بتونم انگلیسی صحبت کنم” رو بخونید.

1. از کلمات جدید استفاده کنید

هر کلمه ای رو که یاد میگیرید، بلافاصله ازش استفاده کنید. مثلا سعی کنید توی گفتگوی روزانتون از اون کلمه استفاده کنید. یا توی یادداشتهای روزانتون یک جمله با اون کلمه بنویسید.

سعی کنید تا آخر روز چند بار از اون کلمه استفاده کنید.

2. هر روز مطالعه کنید

وقتی که دوران مدرسه تموم بشه، مکنه آموزش کلمات و مطالعه پیوسته به فراموشی سپرده بشه. درحالیکه این دو ابزارهای اصلی گسترش دامنه لغات هستند. سعی کنید مطالعه انگلیسی داشته باشید.

شما می تونید در ابتدای کار از کتابهای انگلیسی مخصوص کودکان استفاده کنید. منظورم کتابهای مربوط به آموزشگاه های زبان نیست. منظورم کتابهای داستان کودکانه به زبان انگلیسیه. به مرور زمان، سطح کتابی رو که میخونید ارتقاء بدید. پشت جلد بیشتر کتابهایی که برای این منظور نوشته شده اند، تعداد لغات جدید اون کتاب نوشته شده.

همینطور میتونید بریده های روزنامه رو بخونید. یا کپشن انگلیسی پستهای انگلیسی زبانها رو در اینستاگرام بخونید.

3. ریشه ها رو یاد بگیرید

ریشه کلمات رو یاد بگیرید. بیشتر کلمات در زبان انگلیسی از ریشه، پبشوند و پسوندهای مشترک ساخته شدن و معمولاً اصالتشون یونانی یا لاتین هست. وقتی ریشه رو یاد بگیرید، کلمات بیشتری رو که از همون ریشه هستند یاد خواهید گرفت.

4. از دیکشنری استفاده کنید

همیشه یه دیکشنری همراهتون باشه. چه طوری؟ شما میتونید اپلیکیشن گوگل ترنسلیت رو روی گوشیتون نصب کنید تا همیشه دیکشنری فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسیتون همراهتون باشه.

5. لغاتی که براتون کاربرد دارند یاد بگیرید

یکی از بهترین راههای گسترش دامنه لغات انگلیسی، یاد گرفتن کلماتیه که به دردتون می خورن. مثلا اگه شما یک تاجر هستید، با کلمات مرتبط با تجارت شروع کنید. یا اگر یک ورزشکار هستید، کلمات با اسمهای ورزشها، وسایل ورزشی و سایر کلمات مرتبط با ورزش شروع کنید.

6. هر روز لغات جدیدی یاد بگیرید

برای اینکه دامنه لغات انگلیسی شما با سرعت گسترش پیدا کنه، هر روز حداقل یک کلمه جدید یاد بگیرید. کار زیاد سختی نیست. کافیه هر روز اسم یکی از وسایل خونتون رو یاد بگیرید.

7. دنبال کلماتی بگردید که معنی اونها رو نمیدونید

معمولاً چه قدر به کلماتی بر می خورید که معنیشون رو نمیدونید؟ همینطوری ازشون نگذرید. دفعه بعد که به این کلمات رسیدید، حتماً دیکشنری رو بردارید و معنیشونو یاد بگیرید.

8. هر روز بنویسید

نوشتن به شما کمک می‌کنه که دایره لغاتتون رو گسترش بدید. همچنین کمک میکنه قواعد گرامری رو که یاد گرفتید رو به کار ببرید.

لازم نیست زیاد به خودتون سخت بگیرید. فقط از کلمه هایی که یاد گرفتید تو جملات ساده استفاده کنید.

9. از زیاده گویی پرهیز کنید

سعی کنید که بهترین کلمات رو برای رسوندن منظورتون استفاده کنید. شما لازم نیست 5 تا جمله بگید تا طرف مقابل منظورتون رو متوجه بشه.

پس بهتره دامنه لغاتتون رو گسترش بدید و در هر موقعیت از بهترین جمله استفاده کنید.

10. تنوع موضوعات مورد مطالعه

اگه عادت دارید که فقط در یک زمینه مطالعه داشته باشید، یا فقط یک نوع فیلم انگلیسی ببینید، وقتشه عادتتون رو تغییر بدید. اگه عادت به موضوعات ورزشی داشتید، حالا شاید بتونید موضوعات سیاسی رو دنبال کنید تا با کلمات جدیدی رو به رو بشید.

11. معمای کلمات

بازیهایی وجود دارن که شما در اونها باید با قرار دادن حروف مختلف در کنار هم، کلمه سازی و جمله سازی کنید. این بازیهای به تقویت حافظه شما در زمینه کلمات کمک می کنن.

12. اسم و فامیل انگلیسی بازی کنید!

اسم و فامیل رو همه ما بلدیم. پس شاید بهتر باشه اسم و فامیل انگلیسی هم بازی کنیم و مهارت خودمون رو در یادآوری سریع کلمات انگلیسی بسنجیم.

13. کلمه جدید رو با روشهای مختلف تمرین کنید

بین 10 تا 12 تکرار لازمه تا یک کلمه جدید تو ذهن شما ثبت بشه. کلمه جدیدی رو که یاد می گیرید به همراه مثالش روی کاغذ بنویسید.

در گفتگوهاتون ازش استفاده کنید، و هر طور که میتونید در طول روز برای خودتون تکرارش کنید.

14. ارتباطها رو پیدا کنید

ارتباط بین کلمه جدیدی که یاد می گیرید و کلمات قبلی رو پیدا کنید و همه کلمات مرتبط رو با هم تکرار کنید. مثلا کلمه huge که یعنی خیلی بزرگ، میتونید به ترتیب از کلمه کوچک به بزرگ و خیلی بزرگ تکرار کنید. یعنی small، big و huge.

15. کدگذاری

شما میتونید کلمه جدیدی که یاد میگیرید رو به یک کلمه یا جمله جالب ربط بدید و اینطوری به خاطر بسپارید. این روزا از این روش خیلی برای یادگیری 504 کلمه استفاده میشه.

16. کلمه جدید رو تصور کنید

تحقیقات نشون داده که تصور کردن، یک راه عالی برای به خاطر سپردن کلمات جدید و معنی اونهاست. مثلا اگر کلمه mountain به معنی کوه رو یاد میگیرید، سعی کنید کوه و بالا رفتن از اون رو تصور کنید.

17. دامنه لغات خودتون رو تست کنید

فهرست کلمات جدیدی رو که هر هفته یاد گرفتید یه جا بنویسید و سعی کنید ازشون استفاده کنید. در پایان هر هفته، از خودتون یک تست کوچک بگیرید و سعی کنید کلمات توی فهرست رو با معنی و مثال به یاد بیارید.

18. فهرست کلمات مترادف رو تهیه کنید

ممکنه متوجه بشید که همیشه از یک کلمه دارید مدام استفاده می کنید. بهتره یه کاغذ بیارید و کلمات مترادف با اون رو پیدا کنید و دفعات بعدی از مترادف جدیدی که یاد گرفتید به جای اون کلمه تکراری استفاده کنید.

19. کلاس زبان برید

می دونم می دونم! ولی اینم یکی از این 25 روشه.

از روی تجربه شخصی خودم می تونم بهتون بگم که اگه کلاس زبان رفتن یک فایده داشته باشه، اونم اینه که توی کلاس زبان شما اعتماد به نفس پیدا می کنید تا از کلمات و قواعدی که یاد گرفتید در قالب گفتگو استفاده کنید. حالا اگه برات مقدور نیست که کلاس زبان برید، یاتون باشه 24 راه دیگه هم هست.

20. نوشته های خودتون رو ویرایش کنید

یادتونه که گفتم هر روز بنویسید؟ به مرور زمان که پیشرفت کردید و دامنه لغات شما گسترش پیدا کرد، می تونید برگردید و ببینید متنهای قبلی رو چه طوری می تونید با کلمات جدید بنویسید. تفاوت این دو متن می تونه مثل تفاوت انشاء یک دانش آموز با رمان یک نویسنده معروف باشه!

21. لغاتی که درک کردید رو بیان کنید

شما در واقع دو نوع دایره لغات دارید: لغاتی که اونها رو یاد گرفتید و درک کردید، و لغاتی که ازشون استفاده می کنید.

پس سعی کنید حتماً لغات دسته اول رو به لغات دسته دوم اضافه کنید.

22. درخواست بازخورد داشته باشید

همیشه کمک گرفتن از دیگران می تونه اثرات مثبتی رو پیشرفت کار ما داشته باشه.

از یک دوست، همکار یا معلم بخواهید که روند پیشرفت شما رو یک بار بررسی کنن و از پیشنهاداتشون استقبال کنید.

23. دیکشنری همراه

قبلا گفتم که دیکشنری همیشه همراهتون باشه و رو گوشیتون نصب باشه. سعی کنید معنی انگلیسی هر چیز جدیدی که دیدید رو تو دیکشنری پیدا کنید.

24. از تستهای زبان استفاده کنید

تجربه شخصی من میگه تو تستهای زبان کنکور بی مصرف ترین کلمات در بخش لغت میاد. ولی فکر کنید اگه شما همه اونا رو یاد بگیرید چه شوددد! پس یه نگاهی هم به این تستهای کنکوری داشته باشید.

25. بازی کنید

قبلا در مورد بازیهای کلمات گفتم. الان میگم هر جور بازی می تونه براتون مفید باشه.

توی خیلی از بازیها راهنما به زبان انگلیسیه، یا حتی جملات و کلمات انگلیسی توسط شخصیتها بیان میشه.

حتی اگه گیمرها رو دیده باشید می دونید که توی یک بازی آنلاین بین المللی چه قدر می تونن با هم انگلیسی حرف بزنن.

حرف آخر

اگر تا آخر این مطلب رو خوندید، علاقه شما به موفقیت برای من اثبات شده. فقط می مونه تعهد شما به یادگیری. شاید نتونید تمام این 25 روش رو با هم انجام بدید. ولی از هر کدوم که شروع کردید، بهش متعهد باشید تا به موفقیت برسید.

پیشنهاد من اینه که هر روز یک کلمه انگلیسی یاد بگیرید و همون روز حداقل 15 بار در جملات مختلف و شرایط مختلف ازش استفاده کنید تا تو ذهنتون ثبت بشه. لغت جدید رو با مثال در دفترتون بنویسید.

و یادتون نره که وبلاگ ما رو دنبال کنید و در صفحه اینستاگرام ما عضو بشید.

برای دانلود پاورپوینت این ویدئو اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها:, , ,

Leave a Reply