برای بهره‌مندی از تمام فواید زبان خارجی، تقویت ریدینگ هم در کنار مهارتهای گفتاری، شنیداری و نوشتاری اهمیت داره. همچنین اگر هدف شما موفقیت در آزمونهای زبان باشه، باید حتماً برای تقویت ریدینگ وقت بذارید.

در این مطلب چند نکته رو به شما می‌گم که حتماً به شما کمک خواهد کرد تا بهتر بتونید متنها رو بخونید و درک کنید.

1- میزان مهارت فعلی خودتان در خواندن و درک مطلب را بررسی کنید

پیش از اینکه بتونید مهارت ریدینگ رو تقویت کنید، باید بررسی کنید و ببینید که این مهارتتون در چه سطحی هست و مشکلات شما در چه قسمتی هست.

برای این کار متنهایی رو انتخاب کنید که برای شما ناآشنا هستن. مثلاً کتابهای داستان، روزنامه یا هر نوع متنی که یه کم برای درکش مشکل دارید.

همینطور که متن رو می‌خونید، به این توجه کنید که چه زمانی توجه، انرژی یا درک شما از مطلب شروع می‌کنه به کمتر شدن.

 مثلاً اگر بعد از 20 دقیقه خوندن، خسته میشید و حواستون پرت میشه، کم کم زمان مطالعه رو زیاد کنید. یعنی 20 دقیقه بخونید بعد استراحت کنید. دفعه بعد 25 دقیقه بخونید بعد استراحت کنید.

اگر مشکل شما مربوط به خسته شدن و از دست رفتن تمرکز باشه، با این تمرین می‌تونید اصلاحش کنید. اما اگر با درک موضوع متن و کلمات و جملات اون مشکل دارید، از راهنماییهای زیر استفاده کنید.

این کار به تمرین احتیاج داره، پس سعی کنید خودتون رو به ادامه دادن تشویق کنید.

2- دامنه لغات خودتون رو گسترش بدید

توی مقاله “دامنه لغات انگلیسی خود را با این 25 روش گسترش دهید” به طور مفصل در این باره صحبت کردیم. درک یک متن وابسته به ترکیبی از موضوع متن، دامنه لغات ذهن شما و ارتباط بین کلمات هست.

اگر برای درک معنی کلمات مشکل دارید، باید سعی کنید معنی کلمات رو بر اساس موضوع متن به طور کلی درک کنید یا از یک دیکشنری برای دیدن معنی اونها استفاده کنید.

همینطور که متن رو می‌خونید، فهرستی از کلماتی رو که بلد نیستید به همراه معنی اونها بنویسید. در هر هفته دو یا سه بار و هر بار 15 دقیقه برای یاد گرفتن کلمات و مرور کلماتی که قبلاً یاد گرفتید، وقت بگذارید.

3- از خواندن لذت ببرید

بهترین روش یادگیری تمرینه و بهترین روش تمرین اونیه که برای ما لذتبخش باشه. برای این کار می‌تونید متنهایی رو انتخاب کنید که موضوعشون رو دوست دارید و از خوندنشون لذت می‌برید.

4- به خودتان فشار نیاورید

همونطور که قبلاً گفتم زمان مطالعه رو به مرور زیاد کنید و زیاد به خودتون فشار نیارید. هر جا خسته شدید سعی کنید خوندن رو کنار بذارید و اونچه که از متن یاد گرفتید برای خودتون خلاصه کنید. برگردید و یه نگاهی به متن بندازید و ببینید چه قدر با خلاصه شما همخوانی داره.

5- اگر خیلی سخت شد، با صدای بلند بخوانید

بعضی وقتا مغز قفل می‌کنه و شاید چند بار یک جمله رو بخونیم ولی متوجه نشیم. اینجور مواقع اون قسمت رو با صدای بلند بخونید و سعی کنید موضوع متن رو تصور کنید.

6- درباره مطلبی که خوندین با یک دوست گفتگو کنید

بعضی وقتها صحبت کردن درباره یک مطلب باعث می‌شه که خودمون هم درک بهتری از اون مطلب پیدا کنیم. حتی می‌تونید مطالبی رو که یاد گرفتید به دیگران یاد بدید تا بیشتر توی ذهنتون ثبت بشه.

7- تقویت ریدینگ به صورت بنیادی

این نکاتی که گفتم به شما کمک می‌کنه که توانایی خوندن و درک مطلب رو به صورت بنیادی ارتقاء بدید. اینطوری هر متنی رو آسون یا سخت، کوتاه یا طولانی بهتون بدن، بدون ترس و به راحتی می‌تونید بخونید و درک کنید.

افرادی هم که به دنبال موفقیت توی آزمون زبان هستن، باید بدونن که نکات تست زنی فقط مقطعی هست، ولی اگر پایه مهارتی خودتون رو تقویت کنید، دانش و توانایی شما از هزاران نکته تست زنی برتر خواهد بود.

برای دریافت آموزشهای رایگان، اینستاگرام پارس دانا رو فالو کنید.

برچسب‌ها:, , , , ,

Leave a Reply