خیلی ها این عقیده رو دارن که بهترین سن یادگیری زبان، در سنین کودکی هست و بچه ها بهتر زبان یاد می گیرن. خب باید بگم که این طوری نیست و شما در هر سنی که باشین می تونید یادگیری یک زبان جدید رو شروع کنید.

فرآیند یادگیری زبان در کودکان

یادگیری زبان کاری هست که مغز برای ما انجام می ده. کودکی که در حال رشد هست، بخش های خاصی از مغزش، به دلیل قرار گرفتن در محیطی که افراد با هم صحبت می کنن، رشد میکنه و شکل می گیره. اگر کودکی از بدو تولد در یک اتاق تنها پرورش داده بشه، این بخش از مغزش هرگز رشد نمی کنه و در بزرگسالی نمیشه بهش هیچ زبانی رو یاد داد.

روش یادگیری زبان در کودکان، یادگیری ضمنی یا Implicit Learning نامیده می شه. اونها هرچه رو که در محیط اتفاق میفته جذب و تکرار می کنن و به دنبال راهی برای برقراری ارتباط هستن. در واقع اونها به یادگیری زبان فکر نمی کنن، بلکه به طور ضمنی طی رشد اون رو یاد می گیرن.

یادگیری زبان در بزگسالی

بیشتر ما به دلای مختلف فردی و اجتماعی تمایل داریم که یک زبان دیگر، غیر از زبان مادریمون رو یاد بگیریم. اما چرا بیشتر مواقع این کار برامون سخته؟

این بیشتر به ذهنیت ما بر میگرده که فکر می کنیم برای یادگیری دیر شده، یا شاید از اشتباه کردن می ترسیم. اما آیا این ترسها درست هستن؟

گرچه تحقیقاتی وجود داره که می گه کودکان زبان آموزان بهتری هستن، اما تحقیقی که روی افراد دوزبانه در اسپانیا انجام شده نشون میده که بزرگسالان سریعتر زبان دوم رو یاد میگیرن.

مهمترین نکته اینه که چه کودک و چه بزرگسال، باید در محیط قرار بگیرن. اما تو بلاگ پارس دانا بارها گفتیم که اگر امکان خارج رفتن رو ندارید، چه طور می تونید با راهکارهای ساده خودتون رو توی محیط قرار بدید. مثل، تغییر زبان گوشی و نرم افزارهای اون، خوندن کتاب، دیدن فیلم، شنیدن پادکست، پیدا کردن یک هم صحبت انگلیسی زبان و … .

انتخاب شیوه یادگیری

افراد بزرگسال می تونن روش یادگیری خودشون رو انتخاب کنن. چون بزرگسالان در طول زندگی متوجه شدن که کدوم روش براشون بیشتر جواب میده. مثلاً یادگیری شنیداری، یا یادگیری توسط مطالعه کتابها. این مزیت میتونه باعث افزایش سرعت یادگیری در بزرگسالان بشه.

داشتن هدف برای یادگیری زبان

معمولاً هدف بزرگسالان برای یادگیری زبان مشخص هست. بزرگسالان می دونن که میخوان زبان انگلیسی یا هر زبان دیگه رو برای مثلاً استخدام تو یه شرکت خارجی یا سفرهای تفریحی به خارج از کشور یاد بگیرن. هدفمندی باعث جلوگیری از سردرگمی و کمک به پیدا کردن منابع آموزشی مرتبط میشه و درنتیجه سرعت یادگیری رو افزایش می ده.

دامی به نام روان شدن یا Fluency

روان صحبت کردن خیلی خوبه، اما هدفی هست که باید مدت زیادی براش وقت گذاشته بشه. مهمترین هدف باید برقراری ارتباط درست باشه. ممکنه شما زبان انگلیسیتون خیلی خوب باشه، اما چون روان صحبت نمی کنیم، به تواناییهای خودتون شکر کنید. این اشتباهه. همیشه اهداف واقع بینانه داشته باشید تا با دستیابی به اونها اعتماد به نفستون افزایش پیدا کنه.

جمع بندی

در سنین مختلف، مکانیسم ذهنی ما برای یادگیری زبان خارجی متفاوته و ما در هر سنی می تونیم به روش جدیدی زبان خارجی رو یاد بگیریم. چه کودک باشیم و چه بزرگسال، مزایایی برای یادگیری زبان داریم و فقط باید خودمون رو در محیط یادگیری قرار بدیم و اهداف واقع بینانه داشته باشیم. بهترین سن یادگیری زبان، همون سنی هست که الان دارید.

راستی، برای دریافت آموزشهای رایگان زبان انگلیسی، اینستاگرام پارس دانا رو دنبال کنید.

برچسب‌ها:,

Leave a Reply