در این ویدئوی آموزشی قصد دارم به شما در انتخاب لوازم خوشنویسی انگلیسی برای شروع یادگیری کمک کنم.

دوره های پارس دانا

همنطور که احتمالاً می دونید، مدتی هست که من دارم خوشنویسی انگلیسی یاد می گیرم و فیلم تمرینات خودم رو برای شما میذارم را شما هم با من یاد بگیرید.

تمام ین فیلم ها در سه دوره زیر هستن که می تونید از همین سایت پارس دانا یا از کانال آپارات پارس دانا ببینید:

1- خط انگلیسی پیوسته (cursive handwriting)

2- خوشنویسی انگلیسی کاپرپلیت (copperplate calligraphy)

3- تزئینات خوشنویسی انگلیسی (flourishing)

حالا، بعد از اینکه یک مدت با مداد تمرین کردم و دستم کاملاً روان شده و کنترل خیلی خوبی روی فشار دستم دارم، می خوام در مرحله بعدی برم سراغ قلم مخصوص خوشنویسی انگلیسی.

من برای انتخاب قلم مناسب از کتاب و اینترنت استفاده کردم و به موارد مناسب رسیدم. اما نتونستم اونها رو در محل زندگیم پیدا کنم و بعضی از اونها هم در سایتها ناموجود بودن.

حالا نتیجه نهایی بررسی و خرید من رو می بینید که می تونه به شما در انتخاب لوازم خوشنویسی انگلیسی کمک کنه.

انتخاب دسته قلم

قلم خوشنویسی انگلیسی شبیه یک خودنویس هست که نوک و دسته اون از هم جداست. مدل اصلی برای دسته قلم وجود داره: دیپ (dip pen holder) و اوبلیک (oblique pen holder).

شکل هر دو قلم رو می تونید در فیلم بالا ببینید. هر کدوم از این دو قلم تفاوتهای مختصری دارن ولی هر دو در نهایت یک کار رو برای ما انجام میدن.

قلم دیپ بیشتر برای چپ دست ها مناسبه اما راست دستها هم به راحتی می تونن از اون استفاده کنن و فقط باید کاغذ رو یک مقدار کج بذارن زیر دستشون.

اما قلم دیپ ماندگاری بیشتری داره و دیگه با مشکلاتی مثل شل شدن فلز نگهدارنده نیب و یا کج شدن نوک نیب به دلیل فشار نامتقارن رو به رو نیستیم.

برای خودم هم نوع دیپ جذابتر هست چون یاد نامه نوشتن جودی آبوت برای بابا لنگ دراز میفتم!

اما مزیت نوع اوبلیک زاویه نیب نسبت به کاغذ هست که نوشتن رو براتون راحتتر می کنه.

جنس دسته قلم می تونه چوبی، پلاستیکی، شیشه ای یا فلزی باشه، که من باز هم به خاطر حس خوبش و همینطور قیمت مناسب ترش جنس چوبی رو انتخاب کردم.

نوک قلم (نیب)

نوک قلم فلزی هست و مهمترین ویژگی اون میزان انعطاف پذیری اون هست، یعنی دو تا زبانه نوک نیب تا چه حد موقع نوشتن از هم فاصله می گیرن.

نیب های مختلفی وجود دارن که برای سبکهای مختلف خوشنویسی مورد استفاده قرار می گرن و ساخت آلمان، روسیه، انگلستان، ژاپن و … هستن.

برای تازه کاران سبک خوشنویسی انگلیسی کاپرپلیت، دو نونیب Nikko G و Zebra G توصیه میشه، چون انعطاف پذیریشون خیلی زیاد نیست و در شروع یادگیری راحتتر می شه باهاشون کار کرد.

به غیر از این دو، نیب Index و Blue pumpkin هم انتخاب انتخاب های خوبی هستن.

من نیب Blue pumpkin رو به چند دلیل خریدم:

1- نیبهای دیگه در منطقه زندگی من پیدا نمی شد و آنلاین هم ناموجود بود.

2- نیب کدو تنبل آبی یک نیب محبوب و توصیه شده بین خوشنویسان کاپرپلیت هست.

3- به دلیل انعطاف پذیری زیاد، آزادی عمل زیادی برای کشیدن خطهایی با زخامتهای مختلف به من میده.

4- ظاهر زیبا و قیمت مناسبی داره.

جوهر

جوهر یا مرکب مورد اتسفاده برای خوشنویسی انگلیسی نباید خیلی رقیق یا خیلی غلیظ باشه و باید به خوبی روی قلم بمونه و یکدفعه روی کاغذ خالی نشه.

مطمئنم جوهرهای مخصوص خوشنویسی انگلیسی رو می تونید اینترنتی پیدا کنید، اما من به این نتیجه رسیدم که برای شروع کار، مرکب سنتی که برای خوشنویسی نستعلیق استفاده میشه کاملاً مناسب هست.

هر وقت هم که لازم باشه، می تونید غلظت جوهر رو با آب و صمغ عربی تغییر بدید.

کاغذ

کاغذ معمولی برای این سبک زیاد جالب نیست و جوهر رو کمی پخش می کنه. بهتره از مقوا استفاده کنید، اما یادتون باشه که مقوای شما نباید براق باشه، نباید شیار یا دنداده داشته باشه ولی در عین حال باید نرم باشه.

در حال حاضر خودم از مقوای اشتنباخ استفاده می کنم.

لوازم خط کشی

گرچه خط کش های مخصوصی برای خوشنویسی انگلیسی وجود داره، اما اگر نمی خواین ابتدای کار زیاد خرج کنید، مثل من از همون خط کش معمولی و نقاله استفاده کنید.

اگر می خواین اصول خط کشی شامل فاصله ها و زاویه ها رو یاد بگیرید، توصیه می کنم قسمت اول آموزش خوشنویسی انگلیسی کاپرپلیت رو تماشا کنید.

از کجا بخرم؟

اگه تو شهرهای بزرگ زندگی می کنید، احتمال پیدا کردم لوازم خوشنویسی انگلیسی براتون بیشتره. اما اگر مثل من نتونستید تو مغازه ها پیداشون کنید، بهتره آنلاین خرید کنید.

من لوازم خودم رو از سایت کانون خوشنویسی انگلیسی خریدم. گرچه این سایت اسپانسر من نیست و نمیخوام تبلیغ بشه ولی چون سایت بسیار خوبی هست دارم به شما هم معرفیش می کنم.

کانون خوشنویسی انگلیسی عزیز، لطفاً از من حمایت کن! :)))))))))

توی این سایت هر کالایی رو که انتخاب کنید، به طور کامل براتون توضیح داده شده و اینطوری انتخاب خیلی ساده می شه.

نیب و پن هولدر به همراه هزینه پست برای من 177 هزار تومن شد. 9 هزار تومن مرکب خوشنویسی و 10 هزار تومن هم مقوا خریدم.

جمع بندی

لوازم بسیار متنوعی رو برای خوشنویسی انگلیسی می تونید پیدا کنید. اما اگر تازه می خواین سبک کاپرپلیت رو شروع کنید، اینهایی که من گفتم براتون کافیه.

حالا شما به من بگید، تازه قراره لوازم رو بخرید، یا از قبل لوازم خوشنویسی انگلیسی رو تهیه کردید؟ شما از چه نیب و هولدری استفاده می کنید؟

راسی، به زودی تمرینات جدید رو با این قلم جدید به سایت اضافه می کنم.

یادتون نره اینستاگرام پارس دانا رو دنبال کنید.

انتخاب لوازم خوشنویسی انگلیسی

Leave a Reply